Savimotyvacijos priemonės

Visi tikriausiai esate patyrę tą jausmą, kai reikia atlikti tam tikrą darbą, bet kažkas viduje užsiblokuoja ir nieko neišeina. Visi turbūt esame turėję „nedarbadienių“, kai visiškai nepavyksta susikaupti, mintys klaidžioja, laikas bėga, o darbai stovi. Tokios dienos dažniausiai mums sukelia stresą, nes mažėja laiko reikiamiems darbams atlikti ir logiškai suprantame, kad tai dažniausiai reiškia viršvalandžius. O jų tikrai niekas nenori. Todėl pristatysime kelias technikas, padėsiančias išsisukti iš sunkių situacijų ir išmokysiančias valdyti savo laiką.

Kaip įveikti nemėgstamą užduotį?

Visi suprantame, kad ne visi darbai gali būti malonūs ir įdomus. Vis tiek gali tekti paruošti „sausą“ ataskaitą ar parašyti nemalonų laišką. Žmogus natūraliai tokius darbus yra linkęs atidėlioti iki paskutinės minutės. Ir, žinoma, ta paskutinė minutė mums sukelia nežmonišką stresą. Tada vieni eina rūkyti, kiti papildomai užkandžiauja ir visi vartoja keiksmažodžius kaip motyvacinę priemonę. Kaip to išvengti? Tiesiog ryte, atėję į darbą, susirašykite tokius darbus ant lapo. Jeigu darbas yra didesnis, nei parašyti nemalonų laišką, išskaidykite jį į smulkesnes užduotis (jas taip pat užsirašykite). Ši stebuklinga technika vadinama paprastai „Eat that frog“. Paskirkite sau laiką – 25 min., padėkite telefoną į šalį ir pradėkite užduotį. Jeigu neišeina, nesvarbu, tiesiog darykite. Tai kas neišeina, atrodo negerai ar neteisinga – pataisysite vėliau. Svarbiausia dabar yra tiesiog pradėti, o tiesiog darydami užduotį ją atliksite greičiau, nei bandydami padaryti gerai. Kai susikaupsite, peržiūrėkite savo darbą ir atlikite reikiamus taisymus. 

Kaip įveikti „nedarbadienį“?

Jeigu nesate turėjęs „nedarbadienių“ – meskite į mane akmenį. Būna dienų, kai atrodo, kad į darbą ateiname ir motyvuoti, ir su gera nuotaika... Ir ta gera nuotaika niekur nedingsta, bet jau net ašaros kauptis pradeda, nes atrodo, kad pačios rankos sukasi nuo klaviatūros. Tokios dienos yra normalu ir kartais organizmas tiesiog pats prašosi poilsio. Bet darbams, žinoma, nepasakysime „dabar palaukite dieną kitą, aš ilsiuosi“. Todėl itin svarbu yra gebėti save valdyti. Tai nėra labai lengva, tačiau tikrai įmanoma. Su „nedarbadieniais“ siūlome kovoti tvarkantis. Dažniausiai mūsų smegenys tiesiog pavargsta nuo chaoso, darbų kiekio ar net netvarkingos darbo vietos. Nežinodamos, apie ką galvoti / daryti, jos nusprendžia ilsėtis. Taigi, kai ateinate į darbą ir jaučiate, kad nieko gero neišeina padaryti – susitvarkykite. Tikrai, tiesiog nusivalykite nuo ekrano ir stalo dulkes, surūšiuokite ir išmeskite nereikalingus popierius, senus tušinukus ir pan. Tuomet susitvarkykite ekrano piktogramas – surūšiuokite į tematinius aplankus, susitvarkykite el. pašto dėžutę. Ir tuomet – paimkite švarų popieriaus lapą, pasidėkite ant švariai nuvalyto stalo ir susirašykite visus darbus, kuriuos jums reikia padaryti. Ir smulkius, ir didelius. Štai ir slaptoji formulė – garantuojame, kad po šio proceso jūs nepajusite, kaip jau būsite įsigilinę į kurį nors darbą. Dažniausiai žmogus įsivažiuoja į darbus vien pradėjęs tvarkyti popierius ar el. pašto gautų laiškų dėžutę.

Kaip įveikti savo mintis?

Visi turime asmeninius gyvenimus. Ir kartais kažkas įvyksta ar vyksta, kas trukdo mums susikaupti. Nesvarbu, ar tai geri, ar blogi, ar liūdni dalykai, tačiau jie užima didžiąją minčių dalį ir taip kenčia mūsų darbų kokybei – pradedame daryti klaidas, tada turime daryti viską iš naujo, pradedame nervintis, kad nespėjam ir neigiamos emocijos užvaldo mus. Šis procesas dažnai vyksta ir atvirkščiai – parsinešam darbo mintis į namus ir būdami su artimaisiais ir draugais vis tiek kankinamės mintimis apie savo projektus, užduotis, neparašytus laiškus ar kokius nors susirinkimus. Kaip tai pakeisti? Išmokti „persiauti batus“. Juk į lauką neiname su šlepetėmis, į mišką basi, o į vakarėlį – su bėgimo bateliais. Kiekviena gyvenimo situacija turi tam skirtus ir tinkamus batus, su kuriais jaučiamės patogiai ir tinkamai. Turite taip pat ištreniruoti ir savo mintis: žengdami pro biuro duris, „apsiaukite darbinius batus“. Stenkitės visas kitas temas palikti už durų. Jeigu darbe turite draugų / artimųjų, stenkitės su jais bendraudami ne darbo temomis „persiauti batus“, o grįždami prie darbo stalo vėl „apsiauti darbinius“. Šiam procesui atlikti nėra lengvesnio būdo, kaip tik bandyti sekti save, stebėti savo mintis ir stengtis „nesumaišyti batų“.

Taigi, atrodo labai paprasti ir elementarūs dalykai gali padaryti didžiulius pokyčius mūsų kasdienybėje. Svarbiausia – sureguliuoti darbo laiką, nes dažniausiai mes patiriame stresą, kai nespėjame, neišeina, nesusikaupiame. Norėdami to išvengti, turime mokėti valdyti mintis. Valdydami savo mintis – valdysite savo laiką ir pamatysite, kad galite įveikti tai, kas atrodo neįmanoma!